O projektu
Využití metod sociální reprezentace v analýze právních konceptů (GA20-10171S) je probíhající projekt financovaný Grantovou agenturou České republiky. Zabývá se konceptualizací v právu, kterou zkoumá prostřednictvím přístupu sociálních reprezentací.
- Co to jsou sociální reprezentace?
Aby spolu mohli lidé funkčním způsobem komunikovat, musí si vzájemně rozumět. Toto vzájemné porozumění je založeno mimo jiné na tom, že spolu sdílí určité představy o tom, co které znaky a pojmy znamenají. Tyto sdílené představy jsou to, co sociální psychologie označuje jako „sociální reprezentace“.
Koncept sociálních reprezentací byl poprvé použit Sergem Moscovicim, který je chápal jako kolektivní rozpracování sociálního objektu určitým společenstvím za účelem jednání a komunikace (Moscovici 1963). Jsou důsledkem sociální konstrukce, která hraje symbolickou roli, reprezentuje tento objekt danému společenství, dané skupině osob (Wachelke 2012,730).
Sociální reprezentace pojmů jsou postaveny na představě centrálního jádra a periferie, kde ono centrální jádro pojmu je reprezentováno prvky, na kterém se společenství spíše shoduje, zatímco periferie reprezentace je více flexibilní a společensky a kulturně individualizovaná (Wachelke 2012, 731).
- Jak používáme tento přístup v našem projektu?
Právo je plné pojmů. Dokonce bychom mohli říci, že právo je konceptuální aktivita. Neustále používáme a vytváříme komplexní abstraktní a často neurčité koncepty, kterými dotváříme naši právní realitu. A zvláště ony neurčité právní pojmy jsou ty, které jsou přímo určeny k tomu, aby byly dotvářeny skrze praxi.
K tomu, abychom dokázali pochopit, jak se neurčité právní pojmy používají a dotváří v praxi, se bez empirického výzkumu neobejdeme. Metod, které nám k tomu věda – a konkrétně přístup sociálních reprezentací – nabízí, je nespočet: od polostrukturovaných rozhovorů, přes dotazníky po práci s asociacemi.
V tomto projektu používáme několik těchto metod k analýze vybraných neurčitých právních pojmů. Naším cílem je prozkoumat možnosti použití těchto metod v jinak tradičním doktrinálním právním výzkumu. Věříme, že právě přístup sociálních reprezentací je schopný přinést nové úhly pohledu a poznatky v konceptualizaci neurčitých právních pojmů,.